Desatero stavebníka o oknech X.

Předešlá vydání našeho desatera se věnovala výběru dodavatele, kalkulaci, materiálu, sklům v oknech, správnému větrání a problémům s rosením, výběru doplňků a parapetů a montáži oken. V posledním díle vám dáme několik doporučení k údržbě a servisu plastových oken.

Začneme konstatováním, že plastová okna jsou téměř bezúdržbová. Jak jsme však psali v minulých dílech, malou údržbu, a hlavně správné zacházení přesto potřebují. Odborníci doporučují, aby se předešlo rosení oken a srážení kondenzátů na chladných místech, v průběhu dne opakovaně krátce větrat. Ideální je vyvětrat místnosti po ránu a vytvořit průvan.

Rámy plastových oken se doporučuje čistit velmi opatrně a vždy za použití vody a mycího prostředku. Zásadně se nedoporučuje na odstranění nečistot z rámů oken užít rozpouštědla na bázi acetonu nebo trichlorem, dále čisticího písku nebo drátěnky. V případě použití čisticího prostředku na nečistoty na rámech oken se doporučuje čistidlo na lihové bázi. Pro odstranění nečistot se doporučuje užití speciálně určené čisticí sady, která je vyrobená přímo pro tyto účely. Lze zakoupit u výrobců a prodejců oken.

 

V případě, že dojde k lehkému mechanickému poškození plastového profilu, je možné srovnat vrypy jemným smirkovým papírem a za pomoci lněného roztoku místo rozleštit. Rámy plastových oken se nesmí natírat, neboť barvy narušují jeho povrch.

Aby vám plastová okna dobře sloužila, doporučuje se kliky železné oběhy alespoň jednou ročně promazat. Rovněž se doporučuje minimálně jednou za rok potřít těsnící pryž silikonovým olejem. Mimo běžnou údržbu je vhodné, aby uživatelé oken kontrolovali i upevnění vrutů v oknech.

 

 

 

Všechny články:

1. díl - Výběr dodvatele

2. díl - Cenová nabídka

3. díl - Materiál oken 1/2

4. díl - Materiál oken 2/2

5. díl - Zasklení 1/2

6. díl - Zasklení 2/2

7. díl - Rosení skel

8. díl - Příslušenství

9. díl - Montáž

10. díl - Údržba oken

Naši partneři

Podtext k našim partnerům