Desatero stavebníka o oknech IV.

(pokračování)

Kvalitní plastové profily se navíc mohou prokázat certifikátem o stálosti materiálu, v některých případech i v teplotách -50°C až +70°C, a certifikátem o zdravotní nezávadnosti materiálu, který se doporučuje užívat např. při výměně oken v mateřských školách apod.

Důležitým prvkem pro statiku oken jsou rovněž ocelové výztuže uvnitř plastových profilů. Kvalitní okno obsahuje v rámu uzavřenou ocelovou výztuž, tzv. jäkl, minimální síly 1,5 mm. Zákazník však nemá mnoho možností, jak se o kvalitě výrobků přesvědčit. V případě plastu je jedním z očividných znaků například odlišná barva v rámu okna, který zapracuje do stavebního otvoru. S největší pravděpodobností to znamená, že na výrobu rámu a okna byl použit recyklovaný plast a poté se potáhl tenkou vrstvou hladkého a kvalitnějšího plastu. V případě ocelové výztuhy je možností ještě méně. Těžko budete okno či rám řezat, abyste se přesvědčili, že je v něm užitá kvalitní ocelová výztuha. Někteří výrobci dokonce v honbě za snižováním ceny výrobků užívají v rámech pouze ocelové pásky namísto uzavřených výztuh. Tento fakt poté vede k tomu, že okno ztrácí mnohé důležité mechanické vlastnosti, které jsme popisovali.

Těžko si však ověříte používaný materiál u výrobce, který je vzdálený stovky kilometrů. Proto můžeme zopakovat doporučení z prvního dílu, že ideálním dodavatelem nových oken je výrobce v blízkém okolí, který vás může provést výrobním procesem. 

V dalším díle desatera napíšeme více o zasklení a kování oken.

 

 

 

 

Všechny články:

1. díl - Výběr dodvatele

2. díl - Cenová nabídka

3. díl - Materiál oken 1/2

4. díl - Materiál oken 2/2

5. díl - Zasklení 1/2

6. díl - Zasklení 2/2

7. díl - Rosení skel

8. díl - Příslušenství

9. díl - Montáž

10. díl - Údržba oken

Naši partneři

Podtext k našim partnerům