Desatero stavebníka o oknech IX.

V předchozích vydáních desatera jsme se věnovali výběru dodavatele, kalkulaci, materiálu, sklům v oknech, správnému větrání a problémům s rosením, výběru doplňků a parapetů. V devátém díle desatera se budeme věnovat montáži oken.

Přípravu na montáž oken není radno podceňovat. Vzhledem k tomu, že se většinou provádí zevnitř místnosti, je nutné připravit k místu montáže volný přístup, asi 1,5 metru, a přikrýt vhodným způsobem nábytek a podlahu. Montážní práce probíhají rychle. Zručný řemeslník zvládne vybourat staré okno a namontovat nové do jedné hodiny. Montáž oken je zpravidla započítána v kompletní ceně dodávky. Dlužno dodat, že správná funkce výrobku je závislá právě na kvalitně provedené montáži. V případě nekvalitní montáže oken totiž může docházet k praskání omítek, svěšení křídel či uvolnění rámu oken. Nové okno nebo dveře musí být ukotveny po celém obvodu, nikoliv jen na několika místech. Montáž oken či dveří se provádí pomocí speciálních montážních kotev. Součástí zednického zapravení oken by měla být montáž vnitřního parapetu a začištění špalet. Montážní spára by měla být dostatečně vyplněná montážní PU pěnou, případně paropropustnou páskou či jejich kombinací. Protože venkovní spára je malá a klasický zednický materiál nelze kvalitně uchytit, používá se povětšinou pro její začištění silikon nebo akrylát.

Závěrem nutno dodat, že montáž plastových oken a dveří je možná i v zimním období, a to až do -5°C. V příštím díle se budeme věnovat několika doporučením ohledně správné údržby oken.

 

 

 

Všechny články:

1. díl - Výběr dodvatele

2. díl - Cenová nabídka

3. díl - Materiál oken 1/2

4. díl - Materiál oken 2/2

5. díl - Zasklení 1/2

6. díl - Zasklení 2/2

7. díl - Rosení skel

8. díl - Příslušenství

9. díl - Montáž

10. díl - Údržba oken

Naši partneři

Podtext k našim partnerům