Slovník pojmů


Bezpečnostní skla

 • Použití tvrzeného skla – tvrzené sklo je až čtyřikrát pevnější než běžné sklo stejné tloušťky proti náporu větru nebo tepelné námaze. Sklo se stává tvrzeným tak, že se vyhřeje na teplotu blízkou měknutí a následně se prudce ochladí. Díky tomu v důsledku změny vnitřního napětí při rozbití skla vznikají malé neostré střípky. Použití lepeného skla – snižuje riziko poranění, neboť úlomky skla zůstanou na integrované plastové fólii (jedné nebo více), zvyšuje bezpečnost (při pokusu o vloupání, tzn. rozbití nebo prostřelení) a přispívá k utlumení hluku. Nabídka těchto skel je rozšířena o kombinace s barevnými průhlednými fóliemi, neprůhlednými nebo barevnými reflexními skly.

Distanční rámeček

 • Nachází se na vnitřním obvodu izolačního zasklení a spojuje jednotlivé tabule skla do jednoho celku. Pro naše produkty je používán plastový distanční rámeček, který omezuje tvorbu kondenzátu na okraji skla, na rozdíl od hliníkového.

Komory

 • V profilu okna vytváří oddělené vzduchové dutiny, které zajišťují jeho tepelně izolační vlastnosti. Jejich počet se stanovuje směrem z exteriéru do interiéru. Neznamená ovšem, že čím více komor profil má, tím má lepší vlastnosti, neboť na lepších tepelných vlastnostech oken se podílí řada dalších konstrukčních prvků, jako například tloušťka stěn profilu či těsnění.

Kování

 • Pomocí čepů uzavírá okno po celém obvodu. Díky němu lze okno otevírat, zavírat, vyklápět či použít mikroventilaci. Všechna naše okna jsou osazována celoobvodovým kováním společnosti ROTO, vyznačující se použitím kvalitního materiálu a dobrým zpracováním pro dlouhodobou funkčnost. Kování disponuje 2 bezpečnostními rámovými uzávěry a bezpečnostní kličkou, které svojí konstrukcí zvyšují odpor a hluk při násilném vypáčení křídla. U vstupních dveří jsou umístěny 3 uzavírací prvky na straně kliky – nahoře, uprostřed a dole.

Křídlo

 • Otevíratelná, sklopná či posuvná část oken a dveří. Usazuje se do něj zasklení nebo výplň.

Parotěsná spára

 • Prostor mezi rámem výplně a stavebním otvorem lze vyplnit parotěsnou pěnou, s kterou se pak mohou požadovat na připojovací spáru lepší tepelně izolační vlastnosti, nulová průvzdušnost, zatékavost nebo kondenzace vodní páry, umožnění vzájemné dilatace, akustické vlastnosti nebo přenos zatížení z výplně otvorů do stavební konstrukce. Vlastnosti připojovací spáry musí být zajištěny po dobu životnosti celé sestavy. Zvýšená vlhkost materiálu vede ke zhoršení tepelně izolačních vlastností, které se mohou v interiéru projevit snížením nejnižší povrchové teploty (kondenzace vodní páry či růst plísní ve styku výplně a stavební konstrukce). Tomu lze zabránit použitím nejmodernější technologie Illbruck Illmod Trio, tedy parotěsného uzavření připojovací spáry, což znamená zabránění prostupu vzdušné vlhkosti z interiéru do připojovací spáry.

Profil

 • Profilem označujeme plastovou část konstrukce okna. Liší se rozměry, účelem (křídlo, rám, příčka, …), designem, stavební hloubkou atd. U plastových oken je profil definován počtem komor, tloušťkou vnějších stěn, stavební hloubkou, použitou výztuhou, těsněním, případně vloženou tepelnou izolací.

Rám

 • Pevná část okna připevněná ke zdi. Je v něm umístěno křídlo či pevné zasklení.

Součinitel prostupu tepla oknem

 • Vyjadřuje množství tepelné energie, která pronikne oknem či dveřmi ven. Jeho hodnota je ovlivněna tepelnými vlastnostmi rámu a zasklení. Označuje se jako Uw v jednotkách W/m2K.

Stavební hloubka

 • Udává tloušťku okenního rámu v mm. Obecně platí, že běžné produkty s větší stavební hloubkou mají lepší tepelně izolační vlastnosti (neplatí ovšem pro speciální konstrukce s přidanou tepelnou izolací).

Tepelně izolační skla

 • Okna a dveře se dodávají se základním zasklením, buďto v provedení dvojsklo nebo trojsklo. U každého z našich produktů je vždy jeden typ zasklení brán jako doporučený, ale vy máte možnost si typ zasklení zvolit. Tabule jsou spojené meziskelním rámečkem, prostor mezi nimi je vyplněn argonem, tzv. „vzácným plynem“. Na povrchu skla je nanesena speciální vrstva oxidů kovů, která odráží tepelnou energii zpět do místnosti a zabraňuje tak jejímu úniku. Je třeba počítat s tím, že zasklení je díky tomu lehce zabarveno.
 • TIP: Než se rozhodnete pořídit si meziskelní příčky, měli byste počítat s tím, že zhoršují hodnotu Ug (tepelně izolační vlastnosti zasklení) o 0,1 až 0,3 W/m2K, v závislosti na počtu křížení.

Těsnění – dorazové, středové

 • Zabezpečuje izolaci proti průniku vody, vzduchu, chladu a vlhkosti z vnějšího prostředí. Středové těsnění je umístěno uprostřed mezi křídlem a rámem, je doplněno vnitřním dorazovým těsněním na křídle. Středové těsnění zabraňuje průniku vlhkosti a prachu do komory okna, kde je umístěno celoobvodové kování a zvyšuje zvukově-izolační vlastnosti.

Výztuha

 • Jedná se o ocelový, pozinkovaný, respektive hliníkový profil u vchodových dveří, uvnitř okenního rámu a křídla, který zaručuje pevnost a tvarovou stálost oken.

Zasklívací lišta

 • Nachází se na interiérové straně oken a dveří a zajišťuje upevnění izolačního zasklení či výplně do křídla nebo rámu.

Zvukově izolační skla

 • Zvukového utlumení se u dvojskel nebo trojskel dosahuje různými způsoby jejich složení:
  • Větší tloušťkou skleněných tabulí a rozšířenou dutinou mezi skly
  • Nahrazením jedné nebo obou tabulí lepeným sklem – zvukově izolační skla, která mají ve skladbě lepené sklo, mohou sloužit zároveň jako bezpečnostní prvek.
 • TIP: Relativní útlum zvuku Rw je poměrně složitá veličina. Pokud budete potřebovat poradit s řešením útlumu zvuku, zejména pak odrušení hluku z dopravy, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám poradíme.

 

Máte další dotazy? Kontaktujte nás na našem Facebookue-mailemtelefonicky nebo nás navštivte v naší kanceláři. Rádi Vám poradíme.

Naši partneři

Podtext k našim partnerům